Yeni Yollar Bulmak – Çözüm Üretebilmek

Yeni Yollar Bulmak
Geçmişin döngüsünden çıkamadığınızda başka bir alternatif yokmuş gibi hissedersiniz.
Yeni yollar bulmak, çözüm üretebilmek, alternatifleri görebilmek için dışardan birinin size başka bir yol da olabileceğini göstermesi gerekir bazen.

Çocukluğunuzda yaşadığınız hikayeler tekrar ettiğinde çocukluğunuzda öğrendiğiniz, zaten defalarca kez gitmiş olduğunuz yolakları kullanır beyniniz. Sanki başka bir erkeğe bir daha aşık olamayacakmış gibi hissedersiniz mesela, sanki o en yakın arkadaşınızla aranız bozulursa yapayalnız kalacakmış gibi hissedersiniz mesela, işinizi değiştirmenin çok zor olduğunu düşünürsünüz meselâ.

Çoğu zaman o ilişkinin bitmesi sizin potansiyelinizi ortaya çıkartır, o arkadaşınızla kurduğunuz ilişkiden çok daha farklı ilişki deneyimleriniz olur, size daha iyi gelen daha eşit daha anlaşıldığınızı hissettiğiniz. Farklı bir iş yerinde kendinize daha çok güvendiğinizi potansiyelinizi daha çok kullanabildiğinizi fark edersiniz.

Çocuk Dünyaya Geldiğinde Kendi Kaynaklarıyla Doğar
Çocuk problemlerine çözüm üretebilmek için küçük yaşlarda bir rehbere ihtiyaç duyar. Bu rehber anne ve babadır. Zamanla çocuk problemlerini kendi kendine çözebilecek olgunluğa erişir. Her insan bebeğinin içinde kendi kendine sorunlarını çözebilme kapasitesi mevcuttur. Bu fırsat küçük yaşta çocuğa verilmediğinde tıpkı kullanılmayan organlar gibi körelir.

Danışmanlık çocuğun kullanamadığı kapasitesi tekrar ortaya çıkmaya başlar. İlişkinizin devam edeceğine ya da etmeyeceğine siz karar verirsiniz.

Kendinizi tanıdıkça kendinize olan sevginiz ve saygınız artar. Ve bolca seçeneğiniz olur.
Psikoterapist - Aile Danışmanı Gülcem Yıldırım

Buraya tıklayarak instagram hesabımı takip edebilirsiniz.