Online Danışmanlık Nedir? Online Danışmanlığın Faydaları

Online danışmanlığa olan talep teknolojinin ve internet kullanıcılarının günümüzde hızla artması ile beraber ciddi oranda artış göstermiştir. İnternet kullanımının yaygınlaşması, bütün dünyaya erişimi tek bir tuşa indirgemiştir. Ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da, dünyada yaygın olarak kullanılan online danışmanlığın ükemizde de çok yakın bir gelecekte hızla yaygınlaşacağı kanaatindeyim.

Günümüzde zaman, ulaşım ve yoğun iş şartları nedeniyle pek çok kişi yüz yüze psikoterapi desteği almakta zorlanıyor. Hal böyle olunca psikoterapi desteği almak için online psikoterapiye olan ilgi ve talep gitgide artıyor. Online psikoterapi özellikle; yurt dışında bulunup dil sorunu nedeniyle psikoterapi desteği alamayan kişiler, yoğun iş temposundan dolayı zaman bulamayanlar, içe dönük kişiler, hali hazırda psikoterapi desteği alırken şehir ya da ülke değişikliği yapanlar ve herhangi bir sebepten yüz yüze danışmanlığı tercih etmeyenler için kurtarıcı bir nitelik taşıyor.

Online Danışmanlık Nasıl Yapılır?
Online danışmanlık ; internet üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilen bir psikoterapi hizmetidir. Online danışmanlık uygulaması genellikle Skype üzerinden yapılır. Bu psikoterapi seansları için internet bağlantınızın,bilgisayarınızın ya da telefonunuzun olması yeterlidir. Online danışmanlık sırasında sessiz, rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam olması gerekir.

Danışmanınızın asistanıyla iletişime geçerek sizin için uygun bir gün ve saat belirlersiniz. Seans ücretini, seans öncesinde belirtilen ödeme yöntemiyle ödersiniz (havale, eft gibi yöntemler). Eğer bir Skype hesabınız yoksa Skype uygulamasını bilgisayarınıza ya da telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Belirlediğiniz gün ve saatte skype uygulamasından danışmanınızı görüntülü olarak ararsınız. Seans süresi 45 dakikadır, psikoterapi seanslarındaki tüm kurallar online psikolojik danışmanlık seansları için de geçerlidir.

Sorunlarınızdan bahseder ve danışmanlıktan ne beklediğinizi anlatırsınız. Ne sıklıkta online danışmanlık yapacağınıza karar verip görüşmeyi sonlandırırsınız. Seans süreniz ve kaç seansa ihtiyacınız olduğu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Süreçte danışmanınızın yüz yüze seansa ihtiyaç duyarsa sizi bu konuda yönlendirecektir. Düzenli olarak online psikoterapiye devam etmeniz danışmanlığın faydasını artıracaktır. Online psikoterapi ücretleri uzmandan uzmana farklılık göstermektedir. Uzmanın klinik tecrübesi, aldığı eğitimler ve mesleki yetkinliği bu ücreti belirleyen en önemli kriterlerdir.

Online Danışmanlık Yöntemleri
Online psikoterapi pek çok psikoterapi ekolünde uygulanabilmektedir.Ben bütüncül psikoterapi tekniğiyle online danışmanlık yapıyorum. Online emdr danışmanlığı ve online eft danışmanlığı de seanslarımda sıklıkla başvurduğum yardımcı yöntemler arasında.
Online Psikolojik Danışmanlık Alabileceğiniz Konular
Online psikoterapide yüzyüze psikoterapi seanslarında çalıştığımız problemlerin neredeyse tamamıyla çalışıyoruz.

Bunların başında kaygı bozuklukları, kişilik bozuklukları, fobiler, kayıp ve yas danışmanlığı, depresyon, özgüven eksikliği, travmalar, stres, öfke kontrolü, somatizasyon, obsesif kompulsif bozukluk yer alıyor.

Online Danışmanlığın Faydaları
● Online psikolojik danışmanlık zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Çağımız teknoloji ve hız çağı, dolayısıyla iş yoğunluğundan dolayı psikoterapistin ofisine gidemeyenler için çok avantajlı bir yöntemdir.
● Online psikolojik danışmanlık yurt dışında yaşan Türkler için kendi kültürüne uygun bir danışmanlık yöntemi sağlaması açısından çok değerlidir. Danışmanlıkta en önemli konulardan biri bizim ailemizden getirdiğimiz değerler, inançlar ve duygulardır. Bu değerleri Türk bir danışman daha kolay anlayacak, danışanının sorununun çözümü böylelikle hızlanacaktır.
● Online psikolojik danışmanlık içedönük kişiler için çok avantajlıdır. Sosyal fobi olarak da isimlendiğimiz kişilik örüntüsüne sahip olan kişiler çoğu zaman evden dışarı çıkmak istememekte, bir danışmanın kliniğine gitmek bu kişiler için çok zor olabilmektedir. Bu durumda olan kişiler kendini güvende ve emniyette hissettiği ortamlarda danışmanlığa oldukça olumlu yanıt verebilmektedir.
● Online psikolojik danışmanlık fiziksel olarak engeli bulunan, herhangi bir sebeple ofise gitmek istemeyen herkes için ideal bir danışmanlık yöntemidir.
● Online psikolojik danışmanlık halihazırda danışmanlık devam eden fakat farklı bir şehire ya da ülkeye taşınması gereken kişiler için danışmanlık sürecinin sekteye uğramaması açısından oldukça faydalıdır.

Online Danışmanlık Kimlere Yapılmaz

Online psikoterapi ailelere yapılmaz, yani çift danışmalığı online danışmanlık için uygun değildir. 18 yaşından küçüklere yapılmaz. (Çocuklar için filial danışmanlık yapılabilir.)